Aktuality: 2015

Neaktuality: 2014 | 2012 | 2011

 

19. 11. 2013 Arsan


 

V externích psech se objevila další položka, stránka Fobose "Arsana" z Helfštýna. Brzy bude Arsanova sekce kompletní.

 


16. 11. 2013 Milešovka


 

S Avalanchee jsme se vydaly na výlet na Milešovku, společně s Danou Maděrovou z Dark Angels. Děkujeme za společnost, užily jsme si to:-)

 


7. 11. 2013 návštěva


 

Na tuto sobotu jsem se objednala na rekreaci ke Katce F., kam jsem vyrazila s Avalanchee. Sobota byla parádní, škoda jen, že moje návštěva nebyla delší. Příště se polepšíme :-) Děkujeme ze azyl, bylo to super jako vždycky :-)


3. 11. 2013 MVP Praha


 

Na pražské Double CACIB mi Avalanchee a Amélii vyfotil skvělý fotograf Dan Materna. Díky!

 


26. 10. 2013 besedoseminář


 

Dnes jsme se s Drahuškou zúčastnily besedosemináře s F. Šustou "Jak naučit". Byla to paráda, opět jsem si vyslechla, že se všechno děje na pár principech a je dobré je znát. František Šusta ma super přístup, ozkoušený a používaný na zviřatech, kde se silou nic nezmůže :-) Psi nam sice leccos odpustí a dovolí, ale ten pohled zvenku je velmi osvežuící :-) Zkusila jsem si "vycvičit" i vzpurné morče a ráda se vratím k nekomplikovanym psům. Děkujeme, bylo to super!

 

 


22. 9. 2013  spousta fotek


 

Ve fotkách jsou odkazy na několik akcí, MS IPO  v Roudnici, včerejší KV KCHMPP - fotky českých strakatých psů, saarlosů, a po jedné třídě stafordů a australských ovčáků. Taky jsem zlikvidovala jeden starý rest - fotky ze zkoušek R0 pořádané naší trenérkou Radechou. Nová alba jsem přesunula na picasu, takže kliknutím na název akce se prokliknete přímo na konkrétní album.

 


19. 9. 2013  MS IPO Roudnice


 

Dnešním dnem začíná v Roudnici mistrovství světa IPO. Průběžné výsledky se objevují zde, kompletní harmonogram je k dispozici zde. Přes working dog je možné si zakoupit kód, po jehož zadání lze celou akci sledovat online.

 

 


7. 9. 2013  fotky


 

Poslední fotky našich štěněcích hostů.

 

A ve fotkách jsou dnešní fotky domácí bandy :-)

 

 


2. 9. 2013  fotky a fotky 


 

Pár včerejších fotek kluků na stránce štěňat.

 

Kompletní fotky z klubovky KCHLS ze dne 13. 7. 2013 jsou v externím albu.

 


30. 8. 2013  EDS online


 

 


24. 8. 2013  štěněcí fotky


 

 Další nášup dnešních fotek našich hostů - skorošarpejky a jejích dvou štěnecích kluků.

 


18. 8. 2013  štěněcí fotky


 

Ke štěňatům přibyly fotky z minulého týdne až do dneška. Páni kluci už jsou psi jak mají být, takže na fotky moc času nezbývá. Budu se snažit to napravit a fotky přidávat častěji :-)

PÁNI KLUCI JSOU OBA ZADANÍ, HLEDÁME DOMOV PRO MAMINU.

 

Ve fotkách je kratičce zdokumentovaný náš minitrénink s kachnou, který proběhl před SZVP.

 


10. 8. 2013  štěňata


 

Do sekce štěňat přibyly fotky za poslední dny. Kluci už mají zuby, štěkají, perou se a běhají :-)

 


10. 8. 2013  genetické testy EIC a SD2


 

Sáruška a Avalanchee se zúčastnily testování EIC v rámci jedné závěrečné práce. Avalanchee byl potvrzen výsledek N/N, který už víme z Laboklinu. Sáruška je také čistá, N/N.
Drahuška se testů neúčastnila. Její tatínek, Blackthorn Biham "Vik", má nově otestovanou osteochondrodysplazii, s výsledkem přenašeč, stejně jako jeho vrhový bratr, Blackthorn Bion. Pro Drahušku nemá naštěstí tento výsledek žádný dopad.

 


29. 7. 2013  SZVP


 

Včera jsme se s Avalanchee snažily zdolat Speciální zkoušky z vodní práce. Vypadly jsme na předposlední disciplíně - slídění v rákosí. Podcenila jsem horko a Avalanchee mi to dala řádně najevo, když se místo slídění utekla chladit do bahna a odmítala poslechnout přivolání.

 

 U štěňat přibývají téměř denně informace a fotky štěňat i jejich maminy:-)

 


23. 7. 2013  štěnda


 

V levém menu Hosté se objevila další položka - skorošarpejka a štěnda. Čubinka i obě štěnda se u nás zotavují ze svého neslavného životního startu - fenka byla odebraná z množírny a krátce nato porodila. Po odstavu štěňat budou všichni tři připraveni odejít do adopce.

 


14. 7. 2013  KV Rychety


 

Včerejší den jsem strávila na klubové výstavě všech plemen zastřešených KCHLS. Výstava byla dobře zorganizovaná a objednáno bylo i pěkné počasí :-) Nafotila jsem spoustu fotek v závěrečném kruhu, jejich malý výběr je ve fotkách, zbytek bude následovat. Výsledky jsou bez záruky.

Gratulujeme všem úspěšným :-)

 


8. 7. 2013  zkoušky


 

V sobotu 1.7. jsme se s Drahuškou zúčastnily neoficiálních zkoušek R0 pořádaných naší trenérkou Radechou. Něco nám šlo lépe, něco hůře, ale prošly jsme :-)

Drahušky target na přední:

autor fotky: Tereza Poláčková 

A o týden později jsme se pro změnu s Avalanchee zúčastnily "Obranářského závodu" na cvičáku v Hronově. Na závodě byly otevřeny kategorie ZZO, ZVV1 a ZVV3 a my jsme samozřejmě startovaly v té nejnižší - ZZO. Poměrně se nám vedlo, za naší společnou snahu jsme inkasovaly 51 bodů ze 60 a celkem 9. místo z 28 zúčastněných :-) Byl to naprosto parádní den se skvělou atmosférou, moc děkujeme všem zúčastněným!

Disciplína ovladatelnost na vodítku, 9 bodů z 10ti :-)


 Na obou akcích jsem nafotila spoustu fotek, zveřejním je hned, jak se na ně dostane řada.

 


22. 6. 2013  fotky


 

Pár fotek z posledních parných dní je ve fotkách.

 


16. 6. 2013  Anything is possible - přednáška Gabrielle Harris


 

Ve čtvrtek 13.6. jsem absolvovala parádní seminář  o tréninku zvířat od G. Harris, konaný v komorní atmosféře ve Škole psích sportů. Gabby pracuje jako trenérka mořských savců v Jihoafrické republice a k výcviku používá metodu pozitivního posilování, proto jsem si její seminář nechtěla nechat ujít. Gabby se výborně poslouchá a je super slyšet teorii a praxi výcviku zas trochu jinak. Skvělé bylo i prostředí, tlumočení i občerstvení podávané po celou dobu přednášky :-)

Děkuji Škole psích sportů za možnost zúčastnit se něčeho tak mimořádného!

Fotky jsou jako vždy ve fotkách.

Zúčastněným mohu poskytnout nafocené slajdy, v případě zájmu mne kontaktujte :-) NIKOMU DALŠÍMU PŘEDNÁŠKU POSKYTNOUT NEMOHU!!

 


7. 6. 2013  fotky


 

Ve fotkách jsou fotky od vody, kam jsme vyrazili s Katkou a jejím zvěřincem :-)

Všechny tři domácí oslavily v průběhu prvních šesti mešíců tohoto roku svoje letošní narozeniny - Sáruška dvanácté, Avalanchee sedmé a Drahuška třetí. Všechno nejlepší, čubičky!  Avalanche i Drahuška se usilovně připravují na zkoušku, každá na svojí :-)

 


5. 6. 2013  klubová výstava RK CZ


 

Minulý víkend jsem strávila na klubové výstavě Retriever klubu, v kruhu labradorů - psů. V tomto kruhu byl rozhodčím Mr. Richard Edwards, uznávaný chovatel, rozhodčí a znalec labradorské historie. Bylo mi ctí s ním strávit celé posuzování.

Na výstavě jsem i něco málo nafotila, fotky se nachází v externím veřejném albu.

Oficiální výsledky celé výstavy jsou ke stažení na webu pořadatele - Retriever klubu CZ.

Brigita z Ročkova

 


25. 5. 2013  vodní fotky


 

Pár vodních fotek je ve fotkách.

 


18. 5. 2013  slevová akce OptigenuVe dnech 24. května až 9. června 2013 proběhne u americké laboratoře OptiGen slevová akce, tzv. Spring Discount Days.
Pokud chcete získat slevu 25% z původní ceny testu, musíte test objednat ve výše zmíněných dnech pomocí online dotazníku (-5% z původní ceny testu) a při vyplňování musíte použít slevový kód "4Dogs13" (-20% z původní ceny testu), vzorek musí do OptiGenu dorazit do 30 dnů od objednání testu!


Návod, jak objednat test a jak odeslat vzorek do OptiGenu najdete na webu Border collie clubu. Pro labradory nabízí OptiGen testy na prcd-PRA (původní cena $195) , RD/OSD (původní cena $160) a NARC (původní cena $130).

 


16. 5. 2013  fotky


 

Ve fotkách je pár včerejších fotek z naší parné procházky.

 


14. 5. 2013  MVP a databáze


 

 Přidávám posudek Avalanchee z pražské MVP:

"7letá černá fenka jemnějšího typu, pěkné hlavy, elegantního krku, korektního hřbetu a prutu, správné předhrudí a hloubka hrudníku, korektní úhlení končetin, středně silná kostra, dobrý pohyb, skus nůžkový, výborné předvedení"
 

Do odkazů přibylo několik linků na dobrovolnické zdravotní databáze a na různé ozdravné programy několika chovatelských klubů. Žádný z odkazů není určen k propagaci nemocných psů nebo poukazování na "nemocná" plemena, nýbrž je míněn jako podpora dobrovolníkům a pracovníkům, kteří se o databáze starají. Informace o zdravotním stavu našich psů je nutné sdílet, nikoliv nemoci bagatelizovat, že jsme přece "20 let chovali bez testů a jak nám to šlo".

 


6. 5. 2013  MVP


 

O víkendu se na pražské mezinárodní výstavě vystavovala Avalanchee. V otevřené třídě si vyběhala ocenění výborná 2, bez titulu. Díky Kláře a její kamarádce za výborné předvedení Avesy!

Za fotku z kruhu jsem vděčná Lucce Pajerové z Caniwergis kennel.

 

V neděli jsem na výstavu vzala Amélii. Společně jsme navštívily stánek ZeroDC, kde Drahuška odevzdala svoje míry a již netrpělivě očekáváme postroj na míru, který se paní Nešněrová uvolila ušít. 

 


29. 4. 2013  Shaping success


 

Koncem minulého týdne se dočkali všichni pozitivně naladění:-) Po dlouhém čekání vyšla v češtině kniha Shaping Success od Susan Garrett. Knížku velmi doporučuji!

Kliknutím na obrázek se dostanete do nakladatelství Plot, který knihu vydal.

©plotknihy.cz

 


21. 4. 2013  narozeniny


 

Avalanchee dnešním dnem slaví své sedmé narozeniny. Všechno nejlepší, Pigáčku!

 

 


14. 4. 2013  jarní vycházkové fotky


 

pár dnešních slunečních fotek ve fotkách :-)

 


14. 4. 2013  další fotky z Velikonoc


 

Ve fotkách je pár fotek z Jizerek, které jsem v nacvakala v pondělí krátce před odjezdem :-)

 


3. 4. 2013  další fotky


 

Ve fotkách přibyly fotky z velikonočního tréninku. Děkujeme Radeše za možnost jejich publikování zde.

 

Na návštěvě v Honey Bunny si Drahuška zaaportovala atrapu kačeny.

 


2. 4. 2013  výcvikový víkend


 

Velikonoční prodloužený víkend jsme s Drahuškou strávily v Jizerkách, na intenzivní víkendovce výcviku po dobrém. Děkujeme všem zúčastněným za parádní atmosféru a trenérce Radeše za super tréninky a možnost pofotit něco málo jejím fajnovým foťákem :-)


Díky Radechy superrychlé práci již máme k dispozici fotky z víkendu, děkujeme!

 

Spolu s Drahuškou jsme si v neděli odskočily za Katkou Fričovou do ChS Honey Bunny, kde ještě na své nové páníčky čeká pejsek Butch. Kompletní štěněcí album je ve fotkách.

 

 


10. 3. 2013  fotky


 

 Amélia "Múza" už po kastraci jede ve svém standardním módu :-) Z jara se raduje i Sáruška, která ve svém požehnaném věku trpí hluchotou (spíše jen selektivní hluchotou), nedrží se skupiny a odchází si na samostatné obhlídky okolí. Toto jsem jí znesnadnila deseti metry vodítka, které za sebou od nynějška vláčí cestou necestou. Jsem ráda, že má na svoje útěky ještě chuť :-)

Pár fotek z dnešní vycházky je ve fotkách.

 


7. 3. 2013  Cruft's


 

 


3. 3. 2013  štěňata labradorů v Honey Bunny podruhé


 

Štěnda v ChS Honey Bunny povyrostla, proto jsem se vydala je pomazlit a znovu nafotit. Už to nejsou zmuchlaní šarpejové, vypadají už jako malí labradorci :-) Ještě je několik žluťásků volných.

Benjamin Honey Bunny poprvé venku.

 

Každé štěně jsme taky vyfotili v postoji, nebo jsme se o to alespoň posnažili. Výsledek je shlédnutí ve fotkách.

 

 


24. 2. 2013  fotky


 

 Drahuška se po kastraci pěkně hojí:

Jizva focená den po dni.

 

Už od druhého dne po operaci se tváří, že o sešitém břiše už vůbec neví, takže jí dokola vysvětluju, že musí dodržovat pooperační režim. Dneska jsme alespoň vyrazily na malou procházku, pár fotek z ní je ve fotkách.

 


16. 2. 2013  dobré i špatné zprávy


 

Amélia z Pálfyho Dvora "Drahuška" včera podstoupila kastraci. Náš hodný pan doktor mi dovolil být u toho a navíc i fotit, proto pár fotek z operace najdete ve zvláštním albu. Amélia je vzorný pacient a výhradní péči o svojí osobu si náležitě užívá.

Po operaci, ještě v narkóze.

 

Když už byla Drahuška uspaná, nechala jsem ji ještě udělat rentgen průdušnice.

Loni v létě jsem ji začala učit tahat v postroji, nosila klasický guard jako všichni moji psi. Při opírání se do postroje však začala sípavě kašlat. Přisuzovala jsem to špatně padnoucímu postroji, proto jsem jí následně jsem zakoupila postroj na míru. V něm však byl výsledek stejný. Následovalo ještě několik různých postrojů, od různých výrobců a s různým způsobem vedení popruhů přes krk. Až telefonát s p. Nešněrovou (firma ZeroDC) mi naznačil, že nemusí jít jen o "citlivý krk", jak jsme se domnívali doposud. Na jedné veterinární kontrole kvůli děloze jsem se o problému zmínila. Veterinář po vyšetření odhadl (a správně), že se jedná o kolaps průdušnice nebo také tracheální kolaps.
Právě kvůli potvrzení (nebo lépe vyvrácení) této diagnózy jsem Drahušce nechala průdušnici zrentgenovat. Snímek bohužel opravdu ukázal lehké zúžení. Nyní budeme doufat, že se její stav nebude zhoršovat, pokud ano, proběhne u ní operace, kdy se průdušnice vyztuží tzv. stentem, který ji bude udržovat co nejvíce otevřenou.

 


14. 2. 2013  narozeniny


 

Amélia z Pálfyho Dvora "Drahuška" v pondělí 11.2. oslavila své třetí narozeniny. Všechno nejlepší přejeme i zbývajícím "Áčkům" :-)

Bohužel Drahuška dostane "dáreček", který nikoho příliš netěší. Ovšem opakovaný zánět dělohy nám nedal na vybranou, takže vbrzku rozšíří Drahuška sbírku mých kastrovaných fen. Nejen kvůli pokastrační inkontinenci Avalanchee a Sáry jsme se toto řešení snažili oddálit všemi možnými prostředky a způsoby, bohužel jsme nebyli úspěšní.

 


10. 2. 2013  štěňata labradorů v Honey Bunny


 

Ve fotkách jsou přidána dvě štěněcí alba z mojí návštěvy v Honey Bunny. Některá žlutá štěňátka jsou ještě volná.

 

 

Více informací o vrhu je na domovské stránce matky štěňátek -  ayutewi.cz.

 

 


4. 2. 2013  FotkyV aktuálních fotkách přibylo pár aktuálních fotek Amélie a Avalanchee.

 


16. 1. 2013 Jak vidím článek p. Krutské


 

Zde zveřejňuji můj ohlas na portrét labradora ve Světě psů 1/13, který je adresován p. Dvořákovi, šéfredaktorovi Světa psů.

 

Vážený pane Dvořáku, reaguji tímto na článek ve Světě psů, konkrétně v prvním čísle roku 2013. Jedná se o článek o plemeni labrador retriever, který pokračoval rozhovorem s chovatelkou tohoto plemene, p. Krutskou. V tomto rozhovoru zaznělo několik tvrzení, ke kterým bych se ráda vyjádřila.

 

V článku je popsán vznik labradora jako psa mohutného (..), bez vpadlého břicha. Jak jistě všichni víme, vpadlé nebo nevpadlé břicho je záležitostí momentální kondice, nikoliv konstituce, která je popisována v ostatních bodech. Jistě je také otázkou, jak může být pes pracovitější a lépe plavat ve vodách oceánu, pokud není v pracovní kondici a vláčí s sebou v nevpadlém břiše několik kil tělního tuku navíc.

 

Dalším zavádějícím tvrzením je informace, že trialoví labradoři v ČR jsou psi, kteří se „prostě nepovedli“. Není samozřejmě žádným tajemstvím, že výstavní a pracovní labradoři se exteriérově značně liší. Není ovšem pravdou, že pracovní LR jsou nepovedení výstavní LR, kteří se – když už se nepovedl ten exteriér – snaží zachránit svou reputaci alespoň pracovními výsledky. Díky poměrně dlouhému oddělenému chovu obou linií není u většiny labradorů problém na první pohled poznat, jestli pochází z výstavní nebo pracovní linie. Pracovní labradoři mají slabší kostru, strmější úhlení končetin, užší hlavu i čenich. Vydávat nepovedeného exteriérového psa za psa trialového je tedy již z principu věci nesmysl.

 

Toto dělení na dvě linie je více či méně vidět u většiny původně pracovních plemen, kdy jedni chovatelé ctí původní účel plemene a ti druzí pak chovem upevňují exteriérové znaky. Nejmarkatněji je asi rozdělený na dvě linie německý ovčák, ale jinak je více či méně vidět toto dělení u rotvajlerů, dobrmanů, aljašských malamutů, belgických ovčáků, zlatých retrívrů, kokršpanělů a mnohých dalších. Nechci polemizovat o tom, jestli je to dobře nebo špatně, ale taková je dnešní situace. A nejsem si jistá, zda-li „nůžky“ více otvírá chov podle původního určení plemene, nebo jestli to náhodou není chov preferující výstavní ocenění.

 

A tvrzení o trvale podvyživených trialových psech, o jejich rachitických páteřích a vpadlých hrudnících je holý nesmysl. Jak jsem již popsala výše, pracovní labradoři mají lehčí kostru, možná proto mohou chovatelům, kteří se soustřeďují na exteriér, připadat trvale podvyživení, takže se nemohli korektně vyvinout. Což ale nic nemění na tom, že pracovní kondice i konstituce pracovních psů nemá s podvýživou nic společného a je velmi zavádějící takto pracovní labradory označovat.

 

Poznámka o týrání chovem je velmi urážlivá a pokud má p. Krutská tento pocit, nerozumím tomu, proč se ještě neobrátila na FCI, která ve svých regulích týrání chovem výslovně zakazuje! Pokud je mi známo, tak paní Krutská nikdy nevlastnila nebo netrénovala trialového psa, proto nechápu, že se o této linii tak fundovaně vyjadřuje.

 

Ještě si dovolím poznámku k problematice rentgenových vyšetření kloubů labradorů. V článku je zmiňován názor pana Jaromíra Dostála. Pan Dostál ve svých knihách, konkrétně: Chov psů – genetika v kynologické praxi (1995), Český fousek (1998) a v rozšířené první publikaci, nyní nazvané Genetika a šlechtění plemen psů (2007) uvádí příklad, kdy u českých fousků byli po dobu 5 let zařazováni do chovu pouze jedinci s výsledkem HD A. Nejprve psi samci a v posledních letech i feny. Tato selekce přinesla snížení výskytu dysplazie kyčelních kloubů u českých fousků na desetinu původního výskytu.

 

Dostál (1998) dále v knize Český fousek dokumentuje pokus, původně publikovaný v knize ABC genetiky drobných zvířat (Šiler a Fiedler, 1978), podle kterého je výskyt HD u štěňat obou dysplastických rodičů 80%, kdežto u negativních rodičů a prarodičů je výskyt HD u potomků 0%.

 

Závěrem Dostál (2007) dodává: „Ve všech případech je jasně dokumentováno, že omezení postižených jedinců v reprodukci přinese jasně kladné výsledky. Stupeň selekce postižených jedinců z reprodukce je tím účinnější, čím je selekce důslednější. Úplné vyřazení všech pozitivních jedinců z reprodukce vede rychle k ozdravění chovu.“

 

U labradorů se výskyt HD zvyšoval do roku 2002, od té doby díky selekci zvolna ustupuje. (Vostrý a kol, 2011) Dle mého názoru je další kámen úrazu jen zvolného ustupování HD i v nynější situaci, kdy lze kvůli získání chovnosti rentgenovat již po dovršení jednoho roku věku zvířete a je povolen maximální výsledek HD C, tzn. mírný stupeň dysplazie. Podle Musila (2012) má největší výpovědní hodnotu rentgenování po druhém roce zvířete, neboť po tomto datu se zachytí 94% výskytu HD, na rozdíl od rentgenování v jednom roce, které odhalí pouze 66% výskytu HD. Například OFA (americká Orthopedic Foundation for Animals) posuzuje RTG na HD oficiálně ve stáří 24 měsíců právě z důvodu vyššího záchytu potencionální HD a nižšího procenta falešně negativních.

 

Dostál (1998) a Horák (2007) dále považují za nejpravděpodobnější, že za zdravé lze považovat pouze jedince s HD A. Jedinci s mírnou formou dysplazie jsou heterozygoti a jedinci s vysokou dysplazií pak homozygoti recesivní. Proto tedy nic neřeší, pokud budeme pouštět do chovu zvířata dysplastická (HD B a HD C) a povolovat jim spojovat se pouze s jedinci negativními.

 

Takže cesta k vymýcení dysplazie tedy vede pouze přes chov na negativních zvířatech (dokud nebudou dostupné genetické testy). Konkrétně p. Dostál tuto metodu prosazoval a minimálně u jeho českých fousků se mu díky ní podařilo s excelentním výsledkem výskyt dysplazie velmi eliminovat.

 

Tolik tedy k článku a mně nezbývá než doufat, že další články Vašeho časopisu budou psány objektivnější rukou.

 

Veronika Pecharová

 

Použitá literatura a prameny:

Dostál Jaromír, Chov psů – genetika v kynologické praxi (1995)

Dostál Jaromír - Český fousek (1998)

Dostál Jaromír - Genetika a šlechtění plemen psů (2007)

Horák Pavel - Známá i neznámá dysplazie kyčelních kloubů, Svět psů 12/2007 (2007)

Mašková Draha - Návrhy na členskou schůzi RKČR 19. 1. 2013, zpravodaj Rottweiler klubu ČR (2012)

Šiler Rudolf a Fiedler Jaromír - ABC genetiky drobných zvířat (1978)

Vostrý Luboš a kol - Estimation of genetic parameters for hip dysplasia in Czech Labrador Retrievers (2011)

http://www.offa.org/

 

Jen dodám, že studií na téma dysplazie s tímto výsledkem existuje mnohem více, např: po 16-leté selekci v jednom centru výcviku psů pro nevidomé klesl výskyt HD u NO z 55% na 24% a u LR ze 30% na 10% - Genetics of canine hip dysplasia, Leighton, E. A. Další studie, která tvrdí, že snížit výskyt dysplazie v populaci lze radikálně pářením nulových rodičů je např Heritability and epidemiology of canine hip-dysplasia score and its components in Labrador retrievers in the United Kingdom, J.L.N Wood et al. 

 


2. 1. 2013 Portrét labradora v časopise Svět psů


 

V čísle 1/13 vyšel několikastránkový portrét plemene labrador retriever, na který navazoval rozhovor s "jedním z nejlepších českých chovatelů", konkrétně s paní Krutskou, majitelkou chovatelské stanice Bohemia Bras. Několik citací p. Krutské z výše zmíněného článku je zde:

 

"To, co je u nás vydáváno za trialové psy, to jsou většinou psi, kteří se prostě nepovedli."

 

"Změna fyziognomie trialových psů podle mne devalvuje celé plemeno, a to, co je u nás širokou veřejností považováno za tzv. trialové (workingové) psy, jsou ve většině případů psi, kteří trpí celý život podvýživou, proto mají slabé kostry, rachitické oblouky páteře, vpadlé hrudníky, atd."

 

"Osobně považuji chov trialových psů za týrání chovem."

 

  Žádné! z těchto odvážných tvrzení se nezakládá na pravdě, ať už píší ve Světě psů 1/13 cokoliv. Pokud má někdo zájem se na trialové labradory informovat, doporučuji obrátit se na někoho, kdo je vlastní a zná je. Já osobně jsem ráda, že jeden produkt "TOHO" je mým osobním psem.

 

Reakce sdružení Retrieversport CZ na výše citovaný článek p. Krutské je zde: